Futurabond DC fra VOCO er et nanopartikelforstærket, dualhærdende og selvætsende tokomponent-adhæsiv. Det skaber vedhæftning mellem emalje eller dentin og lys-, selv- eller dualhærdende restaurations- og cementeringsmaterialer.
Den selvætsende formulering betyder, at tandoverfladen normalt ikke behøver at blive ætset separat. Futurabond DC er kompatibelt med kompositter, kompomerer og ORMOCER®-materialer med forskellige hærdningsmetoder. Kombinationen af lys- og kemisk hærdning gør klæbemidlet særligt anvendeligt i situationer, hvor lyset ikke når hele limningsfladen.
Futurabond DC kan anvendes til direkte restaureringer og stiftopbygninger samt til cementering af rodstifter. Det er også beregnet til indirekte restaureringer som indlæg, onlays, kroner og broer, når der anvendes selvhærdende eller dualhærdende kompositcement.
Produktet skal anvendes i henhold til producentens aktuelle brugsanvisning.